Jako souvisí zemětřesení v Chile a budoucnost českých zpravodajských serverů?

02.01.2011 22:28

Dnes došlo k čemusi nečekanému (událost, kterou lze jen stěží předpovědět) - zemětřesení v Chile https://j.mp/goqvQU.

To, o čem chci ale psát, je informační kanál, kterou se ke mě tato informace dostala. A vítězem se stává  .... Twitter.

Prošel jsem si zběžně cnn, bbc a pokusil se vyhledat zpravodajské servery v Chile a nenašel jsem jedinou zmínku. Po chvilce se zpráva objevila v proužku na ČT24 - čímž se v mých očích stala ČT regionálním vítězem v aktuálnosti.

Je opravdu Twitter tak mocným informačním nástrojem? Odpověď zní ... ještě ne.

Jako informační médium disponuje největším počtem přispěvatelů - informátorů, jeho potenciál je v tomto směru nepřekonatelný (facebook nepovažuji za konkurenci ,to je sociální síť na zabíjení času). Co Twitteru dosud chybí jsou nástroje a algoritmy, které by dokázali oddělit zrno od plev:

  • příklad zrna - "Kdyby v Národní Galerii dali návštěvní knihu před pokladny tak do ní nikdo nechodí. Výstava Monet Warhol je výsměch." ,
  • příklad plevy - "Tak schvalne, bude dneska kalamita kdyz tak hezky snezi? ",

za oba příklady děkuji Martinovi :-)

Cest, jak určovat důležitost bude v budoucnu určitě nalezeno několik, teď mě napadá třeba jednoduché počítání retweetů jednotlivé zprávy nebo autora. Stejně tak podobnost příspěvků od různých autorů může znamenat, že informace má hodnotu vyšší než obvyklý spam.

A až se tak stane, budou se moci administrátoři (ne, to opravdu nejsou novináři) zpravodajských serverů (jako idnes, ihned, aktuálně apod.) jít klouzat, nebo změnit zaměření svých zpravodajských serverů. Místo aktuálních zpráv, budou poskytovat analýzy a komentáře a budou doufat, že si jich všimne alespoň někdo, kdo to pak tweetne ....

Zpět

Diskusní téma: Jako souvisí zemětřesení v Chile a budoucnost českých zpravodajských serverů?

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.